Lena Alm, Stockholms universitet
Lena Andersson, Malmö högskola
Ninnie Andersson, Johan Skytteskolan, Stockholm
Lisen Arnell, Carlssons skola, Stockholm
Maria Asplund, Norrköpings kommun
Professor Bengt Aspvall, Blekinge Tekniska Högskola
Per Beckman, Nationellt resurscentrum för fysik
Per Berggren, Trädgårdsstadsskolan, Botkyrka
Berit Bergius, NCM, Göteborgs universitet
Lisa Björklund Boistrup, Stockholms universitet
Susanne Broqvist-Lundegård, Södertälje Naturskola
Wolfgang, Brunner, pedagogisk konsult
Cecilia Christiansen, Carlssons skola, Stockholm
Marica Dahlstedt, Täby samt Stockholms universitet
Bengt Drath, Stöpenskolan, Skövde samt Högskolan i Skövde
Christer Ekdahl, Kemilärarnas resurscentrum
Kenneth Ekvall, Stockholms universitet
Maria Elkan, Förskolan Rödmyran, Stockholm
Göran Emanuelsson, NCM, Göteborgs universitet
Lillemor Emanuelsson, NCM, Göteborgs universitet
Arne Engström, Karlstads universitet
Lasse Forsberg, Stockholms universitet
Margareta Forsbäck, Stockholms universitet
Helena Fridström, Johan Skytteskolan, Stockholm
Professor Simon Goodchild, University of Agder, Norge
Patrik Gustafsson, Linköpings universitet och Linköpings kommun
Åsa Hammarlund, Elinebergsskolan, Helsingborg
Karim Hamza, Stockholms universitet
Mats Hansson, Stockholms universitet
Johan Häggström, NCM, Göteborgs universitet
Ingmar Ingemansson, Stockholms universitet
Ingrid Jacobsson, Nationellt resurscentrum för fysik
Ove Johansson, Umeå universitet
Åsa Julin Tegelman, Stockholms universitet
Helena Karis, Skolverket
Bob Kibble, University of Edinburgh
Katarina Kjellström, Stockholms universitet
Thomas Krigsman, Skolverket och Stockholms universitet
Eva-Stina Källgården, Södertörns högskola
Anna Kärre, förskolan Eken, Nacka och Stockholms universitet
Pesach Laksman, Malmö högskola
Karin Landtblom, Stockholms universitet
Krister Larsson, Lärarutbildare
Professor Mats Larsson, Stockholms universitet
Anna Lind Pantzare, Umeå universitet
Doris Lindberg, Carlssons skola, Stockholm
Maria Lindroth, Trädgårdstadsskolan, Botkyrka
Vivi-Ann Långvik, Stockholms universitet,
Madeleine Löwing, Göteborgs universitet
Joakim Magnusson, Partille kommun
Tuula Maunula, Göteborgs universitet
Professor Alan J. McCormack, San Diego State University, USA
Gästprofessor Candia Morgan, Stockholm University (professor vid Institute of Education, University of London)
Bodil Nilsson, Stockholms universitet
Eva Norén, Stockholms universitet
Magnus Näslund, Stockholms universitet
Gunilla Olofsson, Stockholms universitet
Ingrid Olsson, Lärarutbildare
Magnus Oskarsson, Mittuniversitetet
Cecilia Ottersten Nylund, Högskolan Väst
Professor Ann-Marie Pendrill, Nationellt Resurscentrum för Fysik
Catarina Persson, Stockholms universitet
Hans Persson, Stockholms universitet
Professor Astrid Pettersson, Stockholms universitet
Eva Pettersson, Blekinge Tekniska Högskola
Kerstin Pettersson, Stockholms universitet
Inger Ridderlind, Stockholms universitet
Sten Rydh, Mattesmedjan
Elisabeth Rystedt, NCM, Göteborgs universitet
Jonas Sjunnesson, Balderskolan, Skellefteå
Anette Skytt, Stockholms universitet
Sofie Stenlund, Stockholms universitet
Görel Sterner, NCM, Göteborgs universitet
Lillemor Sterner, Stockholms universitet
Attila Szabo, Stockholms stad och Stockholms universitet
Eva Taflin, Högskolan Dalarna
Marie Thisted, Stockholms universitet
Lena Trygg, NCM, Göteborgs universitet
Maria Wærn, Åva Gymnasium, Täby
Kerstin Westberg, Nationellt resurscentrum för biologi och bioteknik
Frida Wirén, Elinebergsskolan, Helsingborg
Qimh Xantcha, Stockholms universitet
Ulla Öberg, Malmö högskola